Arktisz Expedíció 2017


Hogy is indult ez az egész? Samuel barátom elkezdett gondolkodni egy Norvég utazásban. Róla annyit érdemes tudni, hogy Helsinkiben lakik és hatalmas madármegfigyelő. Amikor az Erasmus félévemet töltöttem kint Helsinkiben, sokat jártunk együtt fényképezni, amikor is ő mindig a madarakkal volt elfoglalva, gyerekkora óta ez a hobbija, most pedig már egész komoly szinten fényképezi őket. Hát hogy, hogy nem, most is épp a madarak álltak a tervezett utazás középpontjában.

Kalandozásaink tehát Európa egyik legkietlenebb és legzordabb vidékére, Norvégia északikeleti csücskébe, Finnmark megyébe vittek minket. Ezen a tájon néhol az évi átlaghőmérséklet a 10 Celsius fokot sem haladja meg, nem ritkák a hóviharok és az orkán erejű szél sem. 

A tényeket tudva határoztuk el, hogy elindulunk és felkutatjuk ezeket a távoli vidékeket, valamint nem mellesleg a terület állatvilágát, azon belül is elsősorban a madarakat. 

A terület megközelítése majdhogynem egyszerű. A Norwegian légitársaság indít közvetlen járatot Oslóból Kirkenesbe. Egyetlen probléma, hogy a budapesti járattal nincs összhangban, így egy nappal korábban kellett Oslóba érkeznem, ahol szerencsére egy ismerősnél tudtam aludni. Samuellel csak reggel, a Kirkenesbe menő gép előtti kapunál találkozunk, mert neki volt reggeli járata Helsinkiből.

Az átstartolás

Március 17-én délben érkeztünk meg tehát Kirkenesbe, a környék “legnagyobb” városába. A landolás a szeles, havas időben nem ment egyszerűen. Első körben meg is szakítottuk a leszállást és elmentünk egy iskolakörre, hogy aztán másodszorra, csúszkálva ugyan, de földet tudjunk érni. (Kirkenes lakossága ~3500fő) Gyors autókölcsönzési papírmunka és kulcsátvétel után már indulhattunk is felfedezni a környéket.

Útvonalunk: Kirkenes - Melkefoss - Båtsfjord - vissza Vadsø- Vardø - vissza Vestre Jakobselv - Kirkenes. Az út során több mint 1000km-t tettünk meg, hiszen hatalmas távolságok vannak a jeges tundrán az egyes városok között.

Expedíciónk sikeres volt, annak ellenére, hogy kifogtuk az év hóviharát és utána pedig egy szélvihart. Az egy hét alatt minden olyan madárfajt sikerült megfigyelnünk, amiért Samuel kitalálta ezt az utazást, és amiért bárkinek érdemes erre a tájra ellátogatnia, hiszen nagyon különleges ezen a tájon ilyen élőlényekkel találkozni. Többek között láttunk és fotóztunk Lappföldi cinegét, Sarki fajdot, Zsezsét, Cifra pehelyrécét, Lummát és Lundát is. A madarakon kívül pedig rengeteg más állatot láttunk mint, hófehér nyulakat, rénszarvasokat vagy szánhúzó kutyákat. Emellett pedig természetesen a zord táj szépsége is lenyűgöző volt, illetve az, ahogy az emberek erre a hidegre berendezkedtek és ahogy élnek itt.

A következő időszakban megpróbálom részletesen is bemutatni az egyes régiókat, a megfigyelt madarakat és tájakat. Figyeljétek a bejegyzéseket!

/térképek forrása: Wikipedia, flightradar24.com, biotope.no, travel-finnmark.no/


Using Format